Ajans Başvurusu Sırasında Neler Giyilmelidir?

Ajans Başvurusu Sırasında Neler Giyilmelidir?

Ajans başvurusu, fiziki veya uzaktan yapılabilir. Tabii uzaktan, görsel ve videolarla yapılan başvurular sadece ön kabul sağlayacağından, bunlar için tam anlamıyla bir kabul diyemeyiz. Ancak ajanslara başvuru yaparken, ne giyeceğiniz veya başka bir deyişle nasıl görüneceğiniz konusu oldukça önemlidir. Boy-portre fotoğraflarınızın sizi tam anlamıyla anlatması gerekir ki bu cast yönetmeninin ilk intibası olacağından, özenle hazırlanmalıdır.

Ön kabul sonrasındaki, fiziki seçmelerde de benzeri şekilde özenli bir giyim önemlidir. Oyunculuk, kişiye farlı rolleri yani giysileri giydirme sürecini kapsıyor olacağından, seçmelerde bu seçim sürecini kolaylaştıracak düzenlemeleri yapmanız gerekir.

Model ve manken seçmelerinde ise oyunculardan farklı detaylar söz konusu olduğundan, giyim koşulları bira daha farklı olacaktır. Benzeri durum, sunucular için de geçerlidir ki, her çalışan grubunun bu noktada kendine uygun tarzı seçmesi uygundur.

Oyuncu Adayları Başvuru Sırasında Nasıl Giyinmelidir?

Oyuncuların aykırı kişiliklerinin olabileceği, cast ajansları tarafından da bilinir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, aykırı kişilikler çalışma disiplinine etki edecek ve gerçek dünya koşullarından uzak düşünce yapılarına sahip olmamalıdır. Ajanslar, kritik ticari süreçlerle iş yönetir. Sağlanacak bir oyuncunun, yapımın işlerini zorlaştırması halinde ajans da ciddi anlamda zora girecektir. Bu nedenle, hemen her ajans; fiziksel özellikleri nasıl olursa olsun, iş disiplini konusunda sorun çıkarmayacak ve gündelik hayatta “normal” olarak tanımlanabilecek kişileri portföyünde bulundurmak ister. Giyim de bunun bir parçasıdır.

Her oyuncunun kendince bir imajı elbette olabilir. Örneğin; motor kullanan birisi iseniz, bunun için uygun bir kıyafetle sosyal yaşantınızı sürdürüyor olabilirsiniz. Burada bir tercih yapmanız gereklidir. Eğer motorcu kimliğinizin dışında bir oyunculuk kariyeri istemiyorsanız, bu görselle ajans başvurusu yapabilirsiniz. Ancak bu durumda, sınırlı bir iş alanı sahibi olacağınızı da unutmamalısınız. Benzeri şekilde çok renkli bir gündelik giyim alışkanlığınız varsa, buna çok fazla odaklanmak yerine daha genel veya bu renklere biraz ciddiyet katmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede, ajans ve içerisine dahil olacağınız seçim portföyünde yapılacak seçmelerde daha çok iş grubuna yakın olabilirsiniz.

Role Uygun Giyinmeli miyim?

Öncelikle, cast ajansları tek bir rol için seçme yapmaz. Dolayısıyla yapacağınız başvuruda, bir kimliğinizin olmaması gereklidir. Ajans yapacağı tercihlerde birden fazla detaya odaklanır.

  • Fiziksel özellikler (prezentasyon)
  • Farklı rollerde çalışabilme olasılığı
  • İletişim kabiliyeti ve dili kullanma yeteneği

Gibi bazı temel değerlendirme unsurları vardır. Elbette bu sürecin devamında, kişinin oyunculuk yeteneklerinin değerlendirilmesi için bir sunum da istenecektir. Ancak ilk intiba, kesinlikle çok önemlidir.

İlk başvuru yani seçmeler aşamasında, hiç kimse olmanız çok önemlidir. “Hiç kimse ama pek çok kimse” olmanın yolu ise görüntünüzle her rolün ortasında durabiliyor olmanızdır. Bunu sağlayacak unsurların başında da elbette giyiminiz gelecektir.

Eğer cast ajansı özel bir rol gereksinimi listesi belirtmemişse ve siz genel bir başvuru yapıyorsanız, herkes gibi ve herkes kadar olmalısınız. Eğer her role, en azından pek çok role uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, genel giyiminize küçük detaylar eklemeyi düşünebilirsiniz.

Giysilerinizin, sizin önünüze geçmesine izin vermemeniz çok önemlidir. Dikkati siz ve davranışlarınız çekmeli, giysileriniz için en azından negatif bir yorum yapılmamalıdır. Kıyafetleriniz temiz olmalı, bununla birlikte kişisel bakımınız da doğru şekilde yapılıyor olmalıdır.

Fakat altını çizmek gereken bir diğer unsur da bazı giyim tarzlarının, kişiyi gerçekte olduğundan daha geride gösteriyor olduğudur. Örneğin; geleneksel takım elbiseler, erkek oyuncu adayları için seçimi zorlaştıran bir unsur olabilir. Zira bu giysiler zaten birer forma niteliği taşır ve kişinin diğer özelliklerini maskeler. Ajansın sizi daha doğru analiz edebilmesi için, vücudunuzu nasıl kullandığınızı ve fiziksel özelliklerinizi anlaması gerekir. Bunun için seçeceğiniz kıyafetlerin, kadın veya erkek olması fark etmeksizin, sizi eksiksiz anlatmasına izin verin. Bu noktada; kirli ve aşırı uçlarda giyim tarzlarından uzak durmanız, ortada bir tarza kendinizi eklemeniz uygun olacaktır.

Model ve Mankenler Ajans Başvurusunda Nasıl Giyinmelidir?

Model ve mankenlerin ajans başvurusunda giyim tarzları son derece önemlidir. Bu kişilerin fiziksel özellikleri ön planda olacağından, bunu öne çıkaracak tarzda giyinmeleri gereklidir. Gerek ön başvuruda kullanılacak görsel ve videoların çekiminde, gerekse fiziki başvuru sırasında gündelik giyimlerinin, modellik ve/veya mankenlik uygun olduğu noktasında güçlü bir izlenim bırakmaları önemlidir. Ayrıca modellik ve mankenlik yaparken, kıyafetlerin farklı tarzları olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin; bikini modelliği gibi bir alanda çalışma durumunuz var ise ön başvuruda bunu ifade edebileceğiniz görselleri de iletmeniz uygun olacaktır.

Modellik ve mankenlik için alınan cast başvurularında, ajansın çalıştığı müşteri segmentinin beklentilerine uygun sunumun yapılması gerekir. Bu nedenle manken ve model adaylarının ajansın standartlarını öğrenip buna uygun formda başvurular yapması faydalıdır. Ajans, model ve mankenleri sınıflandırırken, kişinin yaşam tarzına uygun sınıflandırma yapabilir veya sadece belli tarzlarda çalışma yapabilir. Buna uygun başvuru yapmak, seçimi kolaylaştıracaktır.

Sunucular Ajans Başvurusu Yaparken Nasıl Giyinmelidir?

Sunucuların ajans başvurularında giyim tarzlarını uygun hale getirmeleri, diğer iş kollarından daha kolay olabilir. Sunuculardan genel olarak beklenen belli bir giyim tarzı söz konusudur. Bu tarz, aşırı olmayan ve kişiyi öne çıkarmadan sunumun etkili biçimde yapılmasına imkan tanıyan tarzdır.

Sunucuların genel olarak klasik giyim tarzlarını tercih ettiğini biliyoruz. Bu kişilerin başvuru sırasında giysilerini seçerken, geleneksel çizgileri tercih etmeleri daha uygun olacaktır. Giyimi ile tam bir bütünlük içerisindeki sunucu adayı; kürsüyü kullanmak kabiliyeti, diksiyonu ve sunumu arz etme yeteneği ile seçilebilecektir.

Cast ajansı başvurusu yaparken, kendiniz olmak önemlidir. Kim olduğunuzu, seçmeleri yapan cast direktörlerine doğru anlatacak giyim tarzını seçmeli ve gereksinimler ne ise ona odaklanmalısınız. Abartılı giyim tarzları ve aşırı uçlar, bu noktada fayda sağlamayacaktır.

Cast ajanslarına kabul edildikten sonra nasıl bir süreç ortaya çıkıyor? Ajans sizi kabul ettikten sonra ne olur? Buraya tıklayıp öğrenin!